Od bieżącego roku Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oferuje nowe specjalności studiów, dotyczące kwestii bezpieczeństwa radiologicznego i jądrowego.
Studiach pierwszego stopnia, specjalność „Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna „, pozwalają na zdobycie wiedzy i umiejętności, niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze prywatnym i publicznym w roli inspektora ochrony radiologicznej. W szczególności absolwenci ubiegać mogą się o stanowiska pracy związane z nadzorem oraz ochroną radiologiczną w jednostkach wykonujących działalność polegającą na stosowaniu, wytwarzaniu, przetwarzaniu oraz obrocie źródłami promieniotwórczymi, w tym również w przyszłych obiektach jądrowych. Studia skierowane są również do osób zainteresowanych aspektami produkcji i włączania do eksploatacji urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze oraz urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące.
Studia drugiego stopnia, specjalność „Ochrona radiologiczna w medycynie”, skupiają się na zdobywaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej wymaganej do pracy w jednostkach ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące do celów diagnostycznych i terapeutycznych. Zajęcia praktyczne w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem zasad ochrony radiologicznej w jednostkach medycznych będą realizowane we współpracy ze szpitalami oraz okolicznymi placówkami medycznymi. W szczególności, miejscami pracy absolwentów mogą być laboratoria zajmujące się kontrolą dawek indywidualnych, placówki medyczne prowadzące diagnostykę i leczenie z zastosowaniem promieniowania jonizującego oraz jednostki badawcze prowadzące badania z wykorzystaniem substancji promieniotwórczych podawanych ludziom i zwierzętom.
Ukończenie studiów pierwszego oraz drugiego stopnia zwalnia z konieczności ukończenia dodatkowych szkoleń i pozwala na przystąpienie do egzaminów państwowych na Inspektora Ochrony Radiologicznej po uprzednim dopuszczeniu przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.